Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Kościół pomocniczy Matki Bożej Bolesnej, al. NMP, Nowa Ruda
Keco: Rzeczywiście. Dzięki za wyłapanie.
1957 - Powódź, ul. Wolności, Szczytna
Tomen: Taka drobnostka, w nazwie obiektu jest brak spacji między "Wolności" a myślnikiem i dodatkowo do kasacji spacja między "Nadrzeczna" a nawiasem.
Kładka II (Kamienny Potok/ul. Wolności - ul. Nadrzeczna), ul. Wolności, Szczytna
Tomen: Taka drobnostka, w nazwie obiektu jest brak spacji między "Wolności" a myślnikiem i dodatkowo do kasacji spacja między "Nadrzeczna" a nawiasem.
Zdjęcia niezidentyfikowane, Międzylesie
Zbigniew Franczukowski (bynio): Niestety nie :(
Most drogowy VIII (Kamienny Potok /ul.Wolnosci- ul.Nadrzeczna ), ul. Wolności, Szczytna
Termit: OK słuszna uwaga dzieki, rozpędziłem się z tymi mostami do Wolności i nie zdążyłem edytować bo pilna sprawa wyskoczyła. Pozdrawiam
Dom nr 19 (dawny), ul. Wolności, Szczytna
Termit: Racja bo mam kilka zdjęć a tu ewidentnie widać niemiecki szyld To było w 1938 roku

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Hellrid
pavelo
Parsley
Wolwro
jawc
Popski
FM
McAron
FM
FM
FM
rajaser
Hellrid
Hellrid
McAron
Hellrid
Termit
Termit
Parsley
moose
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pozdrowienia z Lądka-Zdroju
Autor: Zbigniew Franczukowski (bynio)°, Data dodania: 2015-02-09 20:11:59, Aktualizacja: 2015-02-09 20:15:16, Odsłon: 4202

Pomiędzy czternastu zdrojowiskami prowincyi Szląskiej Landek albo Lądek tak pod względem czarującego położenia, jako też i wspaniałych zakładów leczniczych, wreszcie pod względem wygody, pożytku, rozrywek i przyjemności dla chorych, niezaprzeczenie pierwsze zajmuje miejsce.

Tymi słowy dr Aleksander Ostrowicz w 1881 r. opowiadał o Lądku-Zdroju. A oto i pocztówka z 1901 r., wydana przez Lithographie und Verlag Theodor Drescher, w humorystyczny sposób reklamująca atrakcje uzdrowiska i okolic.

 

Zdjęcie nr 

W kolejności od lewej strony:

  • „Express” do Lądka-Zdroju przez dolinę Białej Lądeckiej; o „zawrotnej” prędkości pociągu świadczą biegnące za ostatnim wagonem dwa uwiązane pieski.
  • Maria, Marie, Marianca i Mariechen w kolejce do „Zdroju Marii” („Marienbad” ob. Zdrój Wojciech), najbardziej charakterystycznego budynku uzdrowiska.
  • Turysta spoglądający przez lunetę ze Skalnego Zębu (Achillesfelsen) w Stołowych Skałach (Schollenstein), jednej z największych atrakcji krajoznawczych tej części Sudetów.
  • Kuracjusz idący zażyć kąpieli w termie siarczkowej zatyka nos, bowiem wydzielający się tutaj siarkowodór ma zapach zgniłych jaj.
  • Romantyczny park z „Leśną świątynią” („Waldtempel”) i wielką fontanną był ulubionym zakątkiem uzdrowiska i miejscem schadzek zakochanych, czego symbolem są przebite strzałą dwa płonące serca.
  • Jeżeli „Germański Zdrój” („Germanenbad”) to i rudowłoso-rudobrody starożytny Germanin w kąpieli – tak reklamował się Zakład Wodoleczniczy w Stójkowie (Olbersdorf).
  • Prócz bagaży z napisem „szczęśliwej podróży” i parasolek, kuracjusze przywożą ze sobą również kije golfowe; nie brakuje tu także przejezdnych i turystów.
  • Mężczyzna w cylindrze, spacerujący z butami w ręku, propaguje system leczniczy księdza Kneippa polegający m.in. na polewaniu ciała zimną wodą, chodzeniu boso po mokrej trawie i brodzeniu w wodzie.

 


/ / /
zonia | 2015-02-10 18:05:38
Piękne!