Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Wnętrze kościoła
4
 
Mur kościelny i cmentarz
18
 
 
 
 
  ID: 526654

Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty



Budowa
1602r.
 
Do najpiękniejszych zabytków budownictwa sakralnego w województwie opolskim należy gotycko-renesansowy kościół w Boguchwałowie (10 km na południowy wschód od Głubczyc).
W 1602 r. śląski szlachcic z rodu Strzałów (Strzelów) Kasper Strzela z Dzielaw oraz jego małżonka Ewa z Obrowca (przedstawicielka innej gałęzi rodu Strzałów, zwącej się Chmielikami) ufundowali w Boguchwałowie murowany kościół, otoczony kamiennym murem cmentarnym z attyką. Wśród mieszkańców Boguchwałowa przeważali wówczas ewangelicy. ...
Do najpiękniejszych zabytków budownictwa sakralnego w województwie opolskim należy gotycko-renesansowy kościół w Boguchwałowie (10 km na południowy wschód od Głubczyc).
W 1602 r. śląski szlachcic z rodu Strzałów (Strzelów) Kasper Strzela z Dzielaw oraz jego małżonka Ewa z Obrowca (przedstawicielka innej gałęzi rodu Strzałów, zwącej się Chmielikami) ufundowali w Boguchwałowie murowany kościół, otoczony kamiennym murem cmentarnym z attyką. Wśród mieszkańców Boguchwałowa przeważali wówczas ewangelicy. Strzałowie nadali jednak kościołowi charakter wybitnie katolicki, fundując ołtarz z płaskorzeźbioną grupą Koronacji Matki Boskiej. Oburzenie miejscowych protestantów było tak wielkie, że w listopadzie 1603 r. Kasper Strzela został zamordowany. Kościół parafialny św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Boguchwałowie jest budowlą o formach gotycko-renesansowych, murowaną z kamienia i cegły. Licząca pięć kondygnacji wieża kościelna jest zwieńczona murowanym hełmem stożkowym i attyką w formie grzebienia z elementów półkolistych.Poważnie uszkodzony w 1945r.,odnowiony w 1959r.
Kościół otoczony jest grubym, kamiennym (otynkowanym) murem cmentarnym, podpartym szkarpami w partiach zwróconych ku stromym stokom cypla terasy. Zwieńczenie muru stanowi malowniczy grzebień attyki, złożonej z esownic oraz pilasterków z trójkątnymi sterczynami. Po stronie południowej znajduje się w murze brama o dekoracyjnym szczycie.
Kościół posiada cenne wyposażenie wnętrza, obejmujące m.in. trzy ołtarze renesansowe, ufundowane w 1602 r. przez Strzelów.
Ołtarz główny ma formę poliptyku z płaskorzeźbioną grupą Koronacji Matki Boskiej w części środkowej. Na awersach i rewersach dwóch par skrzydeł (wewnętrznych i zewnętrznych) znajdują się malowane sceny z życia Chrystusa. Ołtarze boczne mają formę tryptyków z rzeźbionymi scenami środkowymi i malowanymi skrzydłami. W ołtarzu bocznym lewym znajduje się, centralnie umieszczona, płaskorzeźba Pokłonu Trzech Króli, a w ołtarzu prawym - płaskorzeźba Ostatniej Wieczerzy.
Do zabytkowego wyposażenia świątyni należą także: ambona renesansowa z początku XVII w., chrzcielnica przyścienna z XVIII w., ławy późnorenesansowe z XVII w., a także obraz św. Anny z Matką Boską i rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z pierwszej połowy XIX w. Wg. .
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1905
    komentarze: 0
    Boguchwałów. Sklep i kościół.
  • Data: 1913
    komentarze: 0
    Boguchwałów na trójpolowej widokówce. Na górnym zdjęciu widać ...
  • Data: 1915-1924
    komentarze: 0
    Boguchwałów - kościół, klasztor i pomnik wojenny.
  • Data: 1925
    komentarze: 0
    Boguchwałów. Kościół, pomnik wojenny, gospoda i klasztor.
  • Data: 1930-1938
    komentarze: 0
    Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Boguchwałowie.
  • Data: 1934
    komentarze: 0
    Boguchwałów - kościół parafialny.
  • Data: 2008-08-17
    komentarze: 0
    Pięcio kondygnacyjna wieża kościelna.
  • Data: 2008-08-17
    komentarze: 0
    Przykościelna słupowa kapliczka.
  • Data: 2015-08-11
    komentarze: 0
    Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
  • Data: 2015-08-11
    komentarze: 0
    Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.