Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Dom kolonijny (dawny), ul. Powstańców Śląskich, Międzygórze
Zbigniew Waluś: A gdzie Ty ?
Dom nr 4 (nie istnieje), ul. Zamkowa, Lądek-Zdrój
Zbigniew Waluś: Widoczny na tym zdjęciu .
Wodospad Wilczki, Międzygórze
Zbigniew Waluś: W czwartek 8 lutego br. w Międzygórzu w gminie Bystrzyca Kłodzka odbyło się oficjalne przekazanie terenu budowy pod inwestycję pn. „Przebudowa ciągu pieszego, będącego zejściem do gardzieli potoku Wilczka w miejscowości Międzygórze”. Inwestycja ta jest dokończeniem rozpoczętej w 2017 roku przebudowy infrastruktury techniczno-turystycznej rezerwatu przyrody „Wodospad Wilczki”. Celem całej inwestycji ...
Kozí hřbety (1321-1422 m n.p.m.) (CZ)
chrzan233: Dopisałem do zbioru wydawnictwa Poppa.
Panoramy i widoki Kletna, Kletno
Popski: Na aukcji obieg 1927 - obniżono górne datowanie.
Kamienica nr 3, pl. Kościelny, Kłodzko
phantasma1958: Po prawej: Franz Boden Graveur u. Photograph 1875 1876

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Popski
Alistair
Hellrid
sawa
sawa
Hellrid
Zbigniew Waluś
Hellrid
chrzan233
chrzan233
Hellrid
Hellrid
mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Panowie na Słupcu
Autor: Waldenburger°, Data dodania: 2015-06-06 08:22:24, Aktualizacja: 2015-06-15 12:43:47, Odsłon: 2882

Ród Pilatich von Thassul zu Daxberg

Panowie na Słupcu

Na murze kościoła parafialnego p.w. św. Katarzyny w Słupcu umieszczone są tablice nagrobne członków rodziny Pilati. Uwagę zwraca także pokrywa krypty grobowej, znajdująca się obok krzyża misyjnego.

Ród ów (tytułowany die Grafen Pilati von Thassul zu Daxberg = hrabiowie Pilati von Thassul zu Daxberg) wywodzi się z Tyrolu - regionu geograficznego, historycznego i etnograficznego obejmującego północne Włochy i zachodnią Austrię. Jego siedzibą rodową jest Tassul (po włosku Tassulo) w Trydencie (Tyrol Południowy). Właśnie to określenie (von Tassul) otrzymał Josef Anton Pilati wraz z tytułem Freiherr (odpowiada tytułowi baron) od cesarza Józefa I w roku 1710. Obecnie Palazzo Pilati pełni funkcję ratusza miasta Tassulo.

W latach 1775-1827 do rodziny należał pałac Dachsberg w miejscowości Prambachkirchen (Górna Austria) i ta nazwa została włączona do określenia, które wraz z tutułem hrabiowskim (Graf) otrzymał Johann Baptist Freiherr Pilati w roku 1795 od cesarza Franciszka II.

Odtąd członkowie rodziny tytułują się „X [imiona] Graf lub Gräfin Pilati von Thassul zu Daxberg” i używają herbu[1], w którym na dwóch polach tarczy znajdują się skrzydła w kolorze czarnym z literą J [pierwsza litera imienia cesarza Józefa I - właściwie I, ponieważ w języku łacińskim zamiast J używano I], a na pozostałych dwóch polach lew, który stoi na trzech czerwonych kulach (górze z 3 wierzchołkami) i trzyma w szponach srebrnego łabędzia. Nad tarczą znajduje się korona oraz dwa hełmy ze złoto-czarnymi przyłbicami. Na jednym z nich umieszczony jest lew z łabędziem w szponach, a na drugim czarne skrzydła z literą J (powtórzenie motywu z pól tarczy). Motto Sub umbra alarum tuarum protege nos to fragment Psalmu 17: 8 (niem. Unter dem Schatten Deiner Flügel beschütze uns, pol. Ukryj mnie w cieniu swych skrzydeł).

Dwa wspomniane wyżej awanse poprzedziło podniesienie Johanna Baptisty Pilatiego do stanu rycerskiego w roku 1602 w Pradze[2].

Słupiec wszedł w ich posiadanie w roku 1707, a nabyli go od barona von Morgante za 34000 guldenów[3]. Na Słupcu panowali do roku 1945.

Po wojnie odziedziczyli po księciu Khevenhüller dwie posiadłości, położone w Dolnej Austrii: pałac Riegersburg i zamek Hardegg, które pozostają w ich władaniu do dziś.

Druga wojna światowa i deportacja (Niemcy używają tu określenia Vertreibung = wypędzenie) nie przerwały ciągłości rodu.Ostatni pan na Słupcu, Johann-Baptist, Graf Pilati von Thassul zu  Daxberg (1894-1947) spłodził czworo dzieci.

Pierwszym z nich  była Margarita Esther Charlotte (1935-2000), która miała troje dzieci. Są to córka Alexandra Margerita Henrietta Jutta Sylvia von Stechow (ur. 1964 w Monachium) oraz synowie Falko Thilo-Carl Johann-Baptist Burchard von Stechow (ur. 1965 w Monachium) i Thilo Friedrich-Carl Hans Henning von Stechow (ur. 1967 również w Monachium).

Drugim dzieckiem byłJohann-Friedrich Oskar Heinrich (1937-2006), trzecim Sylvia Ilse Erika (ur. 1938). Najmłodszy był Siegward Heinrich Karl-Georg (1940 -2012). Siegward miał córkę Sophie Arabelę (ur. 1968, zm. 1968), syna Ennio Baptistę Arno Oskara (ur. 1969) oraz jeszcze jedną córkę Pilar (ur.1979) - obecnie znaną jako księżna Pilar zu Salm-Horstmar. Ennio Baptista ma ma córkę o imieniu Carlotta Pia Franziska (ur. 2007) oraz syna Matteo Karla Leonarda (ur. 2008)[4].

Wszyscy potomkowie i ich małżonkowie mają prawo nosić tytuł hrabiowski. Do rodziny wżeniła się Christina Paul, która była żoną Gottharda Sigismunda Antona Grafa Pilati von Thassul zu Daxberg (krewnego wymienionych powyżej), a po rozwodzie miała prawo pozostawić sobie tytuł hrabiowski. Owa pani jest obecnie drugą żoną Rudolfa Scharpinga (byłego ministra obrony RFN), a Scharping jest jej trzecim mężem[5].



[3] „Die Entwicklung der Grundherrschaften“ http://archive.is/3ORbd (05.06.2015)

[4]http://geneall.net/de/family-names/21305/pilati-von-thassul-zu-daxberg/ (05.06.2015)

 


/ / / /