Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 561398

Jaskinia Na Ścianie (Załom)Budowa
odkryta 1985
 
Jaskinia Załom (inaczej "Jaskinia na Ścianie") – jaskinia krasowa znajdująca się w złożu marmuru w pobliżu wsi Rogóżka (pasmo Krowiarki, Sudety Wschodnie), w południowo-zachodnim stoku góry Wapnisko (799 m n.p.m.). Według danych z 2005 roku jest piątą co do długości jaskinią w polskich Sudetach. Jaskinia została odkryta 21 kwietnia 1985 r. przez grupę początkujących wówczas grotołazów z 6 Drużyny Harcerskiej "Trampy" (ZHP) z pobliskiego Stronia Śląskiego. W skład pierwszej grupy eksploracyjnej wchodzili: ...
Jaskinia Załom (inaczej "Jaskinia na Ścianie") – jaskinia krasowa znajdująca się w złożu marmuru w pobliżu wsi Rogóżka (pasmo Krowiarki, Sudety Wschodnie), w południowo-zachodnim stoku góry Wapnisko (799 m n.p.m.). Według danych z 2005 roku jest piątą co do długości jaskinią w polskich Sudetach. Jaskinia została odkryta 21 kwietnia 1985 r. przez grupę początkujących wówczas grotołazów z 6 Drużyny Harcerskiej "Trampy" (ZHP) z pobliskiego Stronia Śląskiego. W skład pierwszej grupy eksploracyjnej wchodzili: Dariusz Data (drużynowy), Dariusz Wyleciał, Robert Magierowski i Roman Zięba. Stało się to w 100 lat po odkryciu w tym samym kamieniołomie nieistniejącej już wówczas tzw. Jaskini w Rogóżce – Wolmsdorferhöhle. Po około dwóch miesiącach odkrywcy opublikowali informacje o swoim znalezisku. Nazwa Jaskinia Załom jest ich autorstwa. W późniejszych źródłach pisanych jaskinia jest opisywana jako Jaskinia na Ścianie.
W lipcu tego samego roku jaskinię rozpoznawała grupa w składzie: Jerzy Bieroński, Teresa Wiszniowska, Włodzimierz Kucia i Stanisław Zieliński. Dr Teresa Wiszniowska rok później zorganizowała tu prace badawcze.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2006
  komentarze: 0
  Jaskinia Na Ścianie.
 • Data: 2006
  komentarze: 2
  Sala Wyrostków w Jaskini Załom.
 • Data: 2006-12-01
  komentarze: 0
  W lewym dolnym rogu wejście do jaskini.

Jaskinia Na Ścianie (Załom) na innych fotografiach
 • 2015