Od 9 maja 2007 roku spółka weszła w skład holdingu Energetyka Południe SA - od 3 października występującego oficjalnie pod nazwą Tauron Polska Energia S.A. -

Wraz z początkiem 2010 roku spółka funkcjonująca dotychczas pod nazwą Jeleniogórskie Elektrownie Wodne Spółka z o.o. przyjęła nową nazwę TAURON EKOENERGIA
Od dnia 1 pażdziernika 2005 roku w skład spółki oprócz eksploatowanych już wcześniej 13 elektrowni na rzekach Bóbr, Kamienna oraz Kwisa weszły też elektrownie wodne z Wrocławia, Opola i Wałbrzycha.
Obecnie jest to więc łącznie 28 elektrowni wodnych o łącznej mocy 60 MW. Obiekty te wybudowano w większości w pierwszej połowie XX wieku tam, gdzie było to potrzebne i możliwe. W elektrowniach wodnych do dziś pracują turbiny Francisa i Kaplana, które zostały zaliczone do wysokiej klasy obiektów muzealnych Dolnego Śląska.
O wartościach historyczno-technicznych elektrowni świadczą również budowle zaprojektowane zgodnie z trendami z w budownictwie z przełomu XIX i XX. Największe znaczenie mają elektrownie zbiornikowe, które zostały wybudowane w celu ochrony przeciwpowodziowej. Pozostałe elektrownie to elektrownie przepływowe wykorzystujące do produkcji energii elektrycznej naturalny przepływ wody w korytach rzek.
Energia elektryczna wytwarzana w elektrowniach wodnych jest czysta ekologicznie - w odróżnieniu od energetyki opartej na węglu lub ropie naftowej.
Więcej informacji -
Elektrownie Wrocław:
1. Wrocław I
2. Wrocław II
3. Wały Śląskie
4. Janowice
5 Marszowice
Elektrownie Opole:
1. Nysa
2. Kopin
3. Brzeg
4. Otmuchów
5. Turawa
6. Głębinów
Elektrownie Wałbrzych:
1. Lubachów
2. Opolnica
3. Bystrzyca Kłodzka
4. Ławica
Elektrownie Jelenia Góra:
1. Pilchowice I
2. Pilchowice II
3. Złotniki
4. Leśna
5. Wrzeszczyn
6. Bobrowice I
7. Bobrowice II
8. Bobrowice III
9. Bobrowice IV
10. Włodzice
11. Kraszewice
12. Olszna
13. Szklarska Poręba I
14. Szklarska Poręba II