Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Boguszyn
Stan: Ładny widok, lot wcześnie rano. Dodałem dwa znaczniki.
Jaskinia krasowa (nieistniejąca), Rogóżka
Zbigniew Franczukowski (bynio): Nieprawidłowe datowanie :)
Dom nr 28-29, ul. Świdnicka, Nowa Ruda
apocalipsis: Świetne zdjęcie, ale lokalizacja nie pasuje z kilku powodów; najważniejszy: część środkowa jest za wąska i na dodatek pod wskazanym adresem jest "zlicowana" z resztą budynku. Na powyższej fotce jest wypuszczona przed budynek. Poza tym, płaskorzeźba w owalu jest inna.
Leśna Świątynia (nieistniejąca), ul. Moniuszki Stanisława, Lądek-Zdrój
Zbigniew Waluś: Podmiana na inne.
Leśna Świątynia (nieistniejąca), ul. Moniuszki Stanisława, Lądek-Zdrój
Zbigniew Waluś: Pewnie to samo
Zdjęcia niezidentyfikowane (Stronie Śląskie), Stronie Śląskie
maras - Administrator: Czy to na pewno to miejsce? Powinno być napisane Schreckendorf - Seitenberg, a tutaj jest napisane Seitenberg bei Bad Landeck... Mam wątpliwości.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

foxi
FM
FM
FM
FM
FM
Rigo.
Rigo.
info@tomekzuk.com
Rigo.
Rigo.
dariuszfaranciszek
dariuszfaranciszek
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Tony
Zbigniew Franczukowski (bynio)
dariuszfaranciszek
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Rigo.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Były sobie targi…
Autor: Zbigniew Franczukowski (bynio)°, Data dodania: 2016-08-27 15:26:33, Aktualizacja: 2020-05-09 14:57:12, Odsłon: 1051

Roman Szymański pisze o Międzynarodowych Targach Uzdrowiskowo-Turystycznych NATURA SANAT, które w latach 1994-2004 odbywały się w Polanicy-Zdroju.

Na Targach NATURA SANAT - imprezie o unikatowym charakterze - dziesięciokrotnie spotykali się przedstawiciele polskich uzdrowisk, gmin turystycznych i reprezentanci zagranicznych kurortów. Stawkę tą uzupełniali gestorzy bazy turystycznej i reprezentanci firm współpracujący z uzdrowiskami. Targi cenione były za swoistą, niepowtarzalną atmosferę, jaką stworzyli ich organizatorzy i wystawcy. Wyróżniała je od innych duża ilość imprez kulturalnych, stanowiących swoistą otoczkę całości.

Ku ogromnemu zdziwieniu wielu mieszkańców i przyjezdnych, Polanica-Zdrój w 1994 r. przebojem weszła do grona kilkunastu polskich miast-organizatorów dużych targów turystycznych. Dokładnie o godzinie 10.oo dnia 8 września tegoż roku dokonano uroczystego otwarcia pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Uzdrowiskowo-Turystycznych NATURA SANAT. Był to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Pomimo kompletnego braku doświadczenia w realizacji tego typu imprez, jej organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Dopisali wystawcy, a co najważniejsze odwiedzający, których na targi przywiodły nie tylko ciekawie urządzone stoiska, ale również liczne towarzyszące imprezy kulturalne. Głośno było o NATURA SANAT w środkach masowego przekazu. Informacja o inauguracji pierwszej edycji targów ukazała się tego dnia nawet w głównym wydaniu telewizyjnych „Wiadomości”. Pozytywnie o imprezie pisała prasa. Najlepszym tego dowodem były entuzjastyczne nagłówki artykułów: „Uzdrowiskowe Targi na medal”, „Brawo Polanica”, „Polanica oblężona” itp. Rzadko kiedy tego rodzaju cykliczne imprezy odnoszą sukces już na starcie. Nie ukrywam, że i dla nas samych - organizatorów - było to wielkie zaskoczenie.

A wszystko zaczęło się rok wcześniej…

Pomysł na Targi zrodził się jesienią 1993 r. w Poznaniu. Wcześniej, na początku roku, Roman Szymański oraz Zbigniew Puchniak (ówczesny prezes OSW „Nasz Dom”) wpadli na pomysł zorganizowania w Polanicy-Zdroju Giełdy Turystycznej. Był to czas, kiedy imprezy, podczas których spotykali się organizatorzy turystyki, biura podróży i dysponenci bazy turystycznej cieszyły się dużym powodzeniem. Niestety brak wystarczających środków finansowych na odpowiednią promocję przedsięwzięcia spowodował, że impreza nie doszła do skutku.

Do tematu Szymański i Puchniak powrócili jednak bardzo szybko, właśnie przy okazji wizyty na Targach Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu. Tam ich pomysłem zainteresowała się szefowa Konsorcjum „Turystyczna Szóstka” Grażyna Świtoń-Pawlicka, a niebawem również Waldemar Wandowicz - główny specjalista w Departamencie Promocji Turystyki Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. Efektem wielogodzinnych rozmów był pomysł zorganizowania w Polanicy-Zdroju imprezy o niespotykanym dotąd w Polsce i Europie charakterze i tematyce. Głównym zadaniem Targów Uzdrowiskowo-Turystycznych miała być promocja polskich i zagranicznych kurortów.

Po powrocie do Polanicy z pomysłem tym zapoznaliśmy dyrektora Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich Jerzego Szymańczyka i burmistrza miasta Jerzego Terleckiego. Obaj pomysł ten zaakceptowali, co zaowocowało powołanie już pod koniec stycznia 1994 r. komitetu organizacyjnego. W jego skład weszli Jerzy Szymańczyk jako przewodniczący, Grażyna Świtoń-Pawlicka i Jerzy Terlecki jako wiceprzewodniczący. Członkami komitetu organizacyjnego zostali: dr Jacek Abczyński, Zbigniew Puchniak, Teresa Kowalska i prof. Zbigniew Horbowy. Funkcję sekretarza, a zarazem komisarza imprezy, powierzono piszącemu te słowa. Równocześnie z powołaniem do życia komitetu organizacyjnego ruszyły przygotowania do organizacji pierwszej edycji targów.

Pierwsze koty za płoty, czyli zdobywamy doświadczenia…

Jednym z najważniejszych zadań jakie stanęły przed Zespołem Uzdrowisk Kłodzkich, Konsorcjum Turystyczna „6”, Urzędem Miasta w Polanicy i technicznym organizatorem imprezy, Biurem Usług Turystycznych POL-KART, było pozyskanie wpływowych patronów przedsięwzięcia. Było to niezwykle ważne z wielu powodów. Dzięki odpowiednim staraniom, i co najważniejsze, specyfice targów, udało się pozyskać na patronów imprezy Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej Jacka Żochowskiego oraz Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki Stanisława Stefana Paszczyka. W piśmie Ministra Zdrowia zamieszczonym w pierwszym katalogu targowym czytamy m.in.: „Z prawdziwą przyjemnością przyjąłem patronat nad I Międzynarodowymi Targami Uzdrowiskowo-Turystycznymi „Natura Sanat” w Polanicy-Zdroju, w przekonaniu, że mogą one dobrze się przysłużyć lecznictwu uzdrowiskowemu i turystyce uzdrowiskowej”.

Ważnym zadaniem stało się też wymyślenie nazwy imprezy oraz jej logo. Po długich dyskusjach przeprowadzonych w gronie komitetu organizacyjnego zaakceptowana została nazwa NATURA SANAT, którą zaproponował dr Jacek Abczyński. Twórcą logo, które przypadło do gustu wszystkim członkom komitetu, był prof. Zbigniew Horbowy.

W lutym 1994 r. przygotowania do organizacji targów nabrały rozmachu. Na cotygodniowych spotkaniach komitetu organizacyjnego przyjęty został plan finansowy imprezy, który zakładał dochody w wysokości 1.080.000.000 zł (kwota przed denominacją złotego), a wydatki na poziomie 1.065.000.000 zł. Ustalony został bardzo szczegółowy harmonogram organizacji imprezy, w którym uwzględniono nawet najdrobniejsze szczegóły. Wszak robiliśmy to po raz pierwszy. Dbając o należytą reklamę targów podpisano umowę barterową z Polskim Radiem Wrocław, które reklamować miało imprezę na swojej antenie, a także zobowiązało się do prowadzenia w trakcie trwania targów studia targowego. Wydrukowanych zostało 2000 zgłoszeń na targi w trzech wersjach językowych. Funkcja rzecznika prasowego targów powierzona została red. Markowi Zygmuntowi z wrocławskiego „Słowa Sportowego”, który bardzo mocno zaangażował się w reklamę targów i organizację konferencji prasowych.

Organizacja targów była by niemożliwa bez sporządzenia projektu zagospodarowania powierzchni wystawienniczych. Jego autorką była mgr inż. arch. Małgorzata Zajączkowska-Orzeł.  Łączna powierzchnia przeznaczona pod zabudowę stoiskami nie przekraczała 1300 m². Do wykorzystania była również powierzchnia poza terenem zabudowanym, głównie na terenie Parku Zdrojowego.

Oprawę plastyczną targów zlecono znanej polanickiej plastyczce Aleksandrze Staniszewskiej, z którą współpracę zadeklarował prof. Zbigniew Horbowy. Z tego okresu w pamięci mieszkańców Polanicy szczególnie utkwiły pomysłowe dekoracje nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Budową targowych stoisk miała zająć się wrocławska firma Inter-Art, współpracująca z wrocławską Halą Stulecia. Ważnym elementem przedsięwzięcia było też właściwe nagłośnienie terenów targowych.

Najważniejszym zadaniem związanym z organizacją imprezy było niewątpliwie pozyskanie odpowiednich środków finansowych. Konsorcjum Turystyczna „6” przekazało na organizację imprezy kwotę 85 mln zł, z czego 50 mln pochodziło z dotacji otrzymanej z UKFiT. Urząd Miasta w Polanicy poświęcił na ten cel kwotę 75 mln zł. Dzisiaj stanowi to kwotę ok. 7.500 zł. Zważywszy na skalę imprezy był to dla miasta znakomity interes. Pozostałe środki pochodziły ze sprzedaży stoisk i powierzchni targowych oraz dotacji Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich odpowiadającej wkładowi Urzędu Miasta.

W celu większego zainteresowania opinii publicznej planowaną imprezą 7 maja 1994 r. w OSW „Nasz Dom” zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem członków komitetu organizacyjnego i burmistrzów miast Turystycznej „6”. Jej efektem były liczne notatki prasowe , a także wzmianki w radiu i telewizji.

Prace z miesiąca na miesiąc nabierały coraz większego rozmachu. W maju komitet organizacyjny zaakceptował projekt plakatu reklamującego targi, którego autorką była znana polanicka artystka plastyk Mira Bernat. Wydrukowano go w ilości 1.500 egzemplarzy.

Wielką wagę członkowie komitetu organizacyjnego przywiązywali do zapewnienia oprawy kulturalnej, która towarzyszyć miała targom. Zadbano, aby zarówno uczestnicy targów, jak i osoby odwiedzające otrzymały w ich trakcie odpowiednią porcję rozrywki. Pod koniec sierpnia opracowany został bardzo szczegółowy scenariusz targów i ustalono osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych jego elementów. Z początkiem września rozpoczęto budowę stoisk targowych, których budowę zakończono 7 września, czyli w przeddzień rozpoczęcia targów. Przez cały ten okres czasu pracowało też Biuro Targowe. Rolę tą pełniło Biuro Usług Turystycznych POL-KART. Na nim ciążyło przyjmowanie zgłoszeń uczestnictwa i ich potwierdzanie, rezerwacje miejsc noclegowych dla uczestników i zaproszonych gości oraz wykonywanie ustaleń dokonanych przez komitet organizacyjny.

Bomba w górę, czyli Targi po raz pierwszy

Rankiem 8 września 1994 r. organizatorzy nie mieli powodów do radości. W nocy spadł ulewny deszcz powodując zalanie części Kawiarni Zdrojowej, gdzie ulokowana była część ekspozycji. Na szczęście w miarę zbliżania się terminu ceremonii otwarcia pogoda zaczęła się poprawiać. Przed godz. 10.00 przy wejściu do Teatru Zdrojowego zgromadziło się wiele osób. Uroczystego otwarcia dokonał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Jerzy Szymańczyk. Po nim głos zabrał Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Ryszard Jacek Żochowski. Kolejnymi mówcami byli Wiceprezes UKFiT Czesław Jermanowski oraz Wojewoda Wałbrzyski Henryk Gołębiewski. Po ich wystąpieniach dokonano uroczystego przecięcia wstęgi i tłum gości wlał się na tereny targowe. Frekwencja była wiele większa niż tego pierwotnie spodziewali się organizatorzy. Tłumy gości okupywały stoiska targowe. Rozpoczęło też swoją działalność radiowe Studio Targowe. Relacje z otwarcia targów szły na żywo na antenę Polskiego Radia. Pamiętam minę, zaskoczonej tym wszystkim co się wokół działo, ówczesnej Przewodniczącej Rady Miejskiej Jadwigi Skobało, która zwróciła się do mnie ze słowami „Jak wam się to wszystko udało zrobić?”

Uroczystość otwarcia uświetnił występ Orkiestry Dętej Kopalni „Nowa Ruda” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudził, tuż po ceremonii otwarcia, start balonu na ogrzane powietrze. Balon wystartował z alei parkowej, sprzed wejścia do sanatorium „Wielka Pieniawa”. Jednym z pasażerów, który wzleciał nim w przestworza był prof. Zbigniew Horbowy.

Ważnym akcentem pierwszego dnia targów była konferencja prasowa, w której uczestniczyli goście oficjalni, organizatorzy oraz dziennikarze reprezentujący prasę, radio i telewizję i liczne grono wystawców.

I edycja targów trwała aż 4 dni. Były one dłuższe o jeden dzień od pozostałych, organizowanych w latach późniejszych. Każdego dnia odwiedzający stoiska targowe mogli skorzystać z bogatej oferty kulturalnej jaką zapewnili im organizatorzy imprezy. Wystąpił na targach wrocławski „Teatr na bruku”, dla którego sceną były całe tereny targowe i Park Zdrojowy. Licznie zaprezentowały się zespoły dziecięce, m.in. z polanickich szkół. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ zespołu tańca towarzyskiego „Diament” z Wrocławia. W ostatnim dniu imprezy zaprezentowała się zwiedzającym targi Orkiestra Dęta OSP Konopiska k/Częstochowy. Tego dnia furorę zrobił wieczorny pokaz ogni sztucznych, zorganizowany na terenie dzisiejszego Parku Szachowego. Takich tłumów jakie zebrały się na pokazie Polanica nie oglądała od lat.

Warto też wspomnieć o zorganizowanej dla wystawców i dziennikarzy wycieczce po Ziemi Kłodzkiej, w trakcie której mieli oni możność zapoznania się z turystycznymi atrakcjami naszego regionu.

Dużą wagę przykładali organizatorzy targów do konferencji prasowej jaka miała miejsce w pierwszym dniu targów. Oprócz gości oficjalnych uczestniczyli w niej dziennikarze i przedstawiciele wystawców. Przy targach akredytowani byli dziennikarze reprezentujący najważniejsze czasopisma i dzienniki oraz radio i telewizję. Do Polanicy przybyli m.in. red. Henryk Urbaś z programu I PR oraz redaktorzy reprezentujący „Rzeczpospolitą”, „Gazetę Wyborczą”, ”Panoramę Śląską”, „Przegląd Sportowy”, „Służbę Zdrowia”, „Gazetę Zachodnią”, „Przegląd Handlowy”, „Słowo Sportowe” oraz prawie wszystkie media lokalne. Studio targowe prowadzone było przez Polskie Radio Wrocław. Specjalny reportaż z targów a także reprezentujący osiągnięcia Konsorcjum Turystyczna „6” nakręciła TV Koszalin. Emitowany on był kilkakrotnie w TV Polsat.

Ostatecznie w I edycji targów NATURA SANAT wzięło udział 64 wystawców, w tym 4 zagranicznych. Wśród nich było 11 polskich uzdrowisk oraz dwa uzdrowiska czeskie. Pozostali wystawcy to firmy turystyczne oraz producenci sprzętu medycznego i innego niezbędnego do funkcjonowania uzdrowisk. Wśród nich znalazły się dwie firmy z Czech i Niemiec.

Pierwsze targi znalazły żywy oddźwięk w prasie. Najlepiej świadczą o tym nagłówki artykułów, jakie ukazały się po imprezie. „Uzdrowiskowe targi na medal”, „Brawo Polanica”, „Polanica oblężona” to tylko niektóre z nich. Ta ocena miała niewątpliwy wpływ na podjęcie przez organizatorów szybkiej decyzji o organizacji kolejnej edycji targów. Koszty organizacji imprezy okazały się na dodatek niższe od zaplanowanych i zamknęły się kwotą 922.683.000 zł (przed denominacją). Z tej kwoty ponad 1/3 sfinansowano z dochodów z wynajmu stoisk. Dużą część tej sumy pokryły dotacje z zewnątrz (m.in. UKFiT). Był to więc patrząc na rozmiary i rozgłos imprezy kolejny sukces organizatorów. Warto wspomnieć, że Urząd Miasta targi kosztowały zaledwie 75.000.000 zł, czyli dzisiejsze 7.500 zł.

Targi po raz drugi

Organizację II Targów NATURA SANAT zaplanowano na pierwszy weekend września 1995 r. Już w marcu organizatorzy otrzymali z UKFT informację, że polanickie targi znalazły się na liście 15 regionalnych imprez targowych popieranych przez Urząd, co wiązało się z ich dofinansowaniem.

Nieco wcześniej, w grudniu 1994 r., podpisana została umowa pomiędzy organizatorami a Biurem Usług Turystycznych POL-KART, zlecająca tej firmie organizację kolejnej edycji targów. Biuro posiadając już skromne doświadczenie rozpoczęło przygotowania jeszcze w styczniu 1995 r. Nie zmienił się też skład osobowy komitetu organizacyjnego. Patronat nad imprezą ponownie objęli Minister Zdrowia i Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. W słowie wstępnym do katalogu targowego minister Żochowski napisał m.in. „Fakt, że spotykamy się ponownie  świadczy o tym, że inicjatywa sprzed roku była słuszna i niezwykle pożyteczna.”

Udział w targach zadeklarowało ostatecznie 108 wystawców. W tym gronie znalazło się aż 19 przedsiębiorstw uzdrowiskowych. Swoją ofertę zaprezentowały uzdrowiska i gminy turystyczne z Czech, m.in. z Nachodu, Rychnova, Trutnova i Usti n/Orlicą. Po raz pierwszy wzięli udział w targach przedstawiciele naszego miasta partnerskiego w Niemczech – Telgte. Nie zabrakło firm produkujących sprzęt medyczny, producentów wody mineralnej, zdrowej żywności i biur turystycznych.

W dniach 7-8 września zorganizowano Study Tour dla dziennikarzy obsługujących targi, dzięki czemu mieli oni okazję zapoznać się z atrakcjami Ziemi Kłodzkiej, ze szczególnym uwzględnieniem uzdrowisk. Wzięli oni także udział w konferencji prasowej zorganizowanej w pierwszym dniu targów.

Na dużą frekwencję odwiedzających targi miały wpływ liczne imprezy kulturalne. Wystąpił ponownie Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu, która zaprezentowała musztrę paradną. Wystąpiły teatry „Nasz” z Jeleniej Góry i „Teatr na Bruku” z Wrocławia. Duże brawa zebrał zespół dziecięcy „Mozaika” z Polanicy-Zdroju. Na terenie deptaka i parku zdrojowego występowały kapele podwórkowe oraz zespół folklorystyczny „Szkrabowiacy” ze Świdnicy. Wielkie tłumy na zakończenie imprezy przyciągnął kolejny pokaz ogni sztucznych.

Druga edycja targów odbiła się szerokim echem w prasie dolnośląskiej i krajowej. Organizatorzy ponownie zebrali wiele pochlebnych opinii. W specjalnym dodatku „Gazety Wyborczej” poświęconemu promocji targów napisano m.in. „Targi w Polanicy są pierwszymi tego typu w Europie. Ich uniwersalną formułę określają hasła: „Lecznictwo”, „Wypoczynek”, „Turystyka” i „Ekologia”. W „ Gazecie Robotniczej” pisano: NATURA SANAT jest imprezą niezwykle trafioną, w dodatku zlokalizowaną w regionie, który wiele ma do powiedzenia w turystyce i lecznictwie uzdrowiskowym”. Atmosferę drugich targów doskonale prezentował reportaż Bolesława Jaśkiewicza zamieszczony w „Gazecie Gmin” nr 19(43). W czasie trwania targów organizatorzy często gościli w telewizji wrocławskiej oraz wrocławskim i wałbrzyskim radiu. Studio radia wrocławskiego pracowało również na terenie targów. Dużą niespodziankę organizatorom targów zgotował ówczesny wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski, składając niezapowiedzianą wizytę na terenach targowych.

Targi po raz trzeci

Kolejne targi odbyły się w dniach 6-9 września 1996 r. Przygotowania do nich trwały ponad 9 miesięcy. Tym razem uczestniczyło w nich 106 wystawców. Firmy zagraniczne reprezentowało 6 wystawców z Czech, Tunezji i Niemiec. W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. wiceminister zdrowia i opieki społecznej Wojciech Guglas, wiceprezes UKFiT Robert Kępiński, wojewoda wałbrzyski Henryk Gołębiewski i wicewojewoda wrocławski Andrzej Kalisz. Tuż po otwarciu odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia Sejmiku Samorządowego, a wcześniej konferencja prasowa. Tradycyjnie, po raz kolejny, wystartował w powietrze balon. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy orkiestry reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego, goszczącej w Polanicy po raz drugi. Każdego dnia odwiedzający tereny targowe mieli możliwość uczestniczenia w wielu pokazach i koncertach.

Dzień zakończenia targów uświetnił organizowany na terenie OSiR mecz piłki nożnej. Stało się to za sprawą Janka Tyrały, który sprowadził do Polanicy drużynę „Orłów Górskiego”. Przeciwko nim wystąpili polaniccy oldboye. Mecz zakończył się wynikiem 7:1 dla „Orłów”. W reportażu z meczu zamieszczonym w wydaniu specjalnym „Sportu i Turystyki” czytamy m.in. ”Pierwsza połowa, ku radości kibiców, była bardzo równorzędna. Akcje przenosiły się błyskawicznie z jednej strony na drugą. Wspaniałymi robinsonadami popisywali się bramkarze: Zygmunt Kalinowski z „Orłów” oraz Zbigniew Bilan („Oldboye”). Bezbramkowy wynik utrzymywał się aż do 55 minuty spotkania. W ostatnich sekundach spotkania honorową bramkę dla gospodarzy zdobył Piotr Paszkiewicz.” Widzowie mieli niesamowitą frajdę mogąc zobaczyć na murawie polanickiego stadionu legendy polskiej piłki.

Informacje o targach NATURA SANAT, w których doskonale oddano atmosferę imprezy i jej cel zamieszczone zostały w wydaniu specjalnym tygodnika „Sport i Turystyka”, który kolportowany był bezpłatnie na IV Międzynarodowych Targach Turystycznych WARSAW TRAVEL 96. Relacje z targów zamieściło także wiele innych dzienników i czasopism. Bolesław Jaśkiewicz w nr 18/96 „Gazety Gmin” zamieścił reportaż z imprezy pod wielce budującym tytułem „Targi już profesjonalne”.

Warty wspomnienia jest też fakt, że po raz drugi w targach wzięła udział firma FOKS Michała Ślęzaka, która w kolejnych latach, dzięki podpisanej umowie barterowej zajmowała się instalacją i dozorem nad nagłośnieniem terenów targowych.

Targi w kolejnych latach

Rok 1997 – Udział w targach wzięło blisko 100 wystawców, w tym wystawcy z Czech, Niemiec i Francji. Częścią imprezy targowej były m.in. dwa seminaria. Tematem pierwszego był „Projekt pilotażowy programu PHARE TOURIN II – Utworzenie tras rowerowych na obszarze Gór Stołowych w powiązaniu z trasami rowerowymi obszaru pogranicza Republiki Czeskiej.” Drugie z nich poświęcone było projektowi nowego Kodeksu Uzdrowiskowego.

Targi odwiedzili także uczestnicy zorganizowanej m.in. przez Zbigniewa Franczukowskiego sesji wyjazdowej Klubu Publicystyki Turystycznej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP - „Po zdrowie i wypoczynek na Ziemię Kłodzką i Nachodską”. Udział w niej wzięli dziennikarze z polski, Czech i Francji. Nie obyło się w trakcie trwania imprezy bez występów artystycznych. Gwiazdą targów była znana piosenkarka Ewa Kuklińska. Tradycyjnie, tak jak i poprzednie, targi zakończył pokaz ogni sztucznych.

Tego roku polanicka impreza znalazła się na czwartym miejscu w rankingu ogólnopolskich targów turystycznych. Wyprzedzały nas jedynie znane od lat imprezy targowe organizowane w Poznaniu, Warszawie i Katowicach.

Rok 1998 – To smutny rok, w którym nawiedziła nasze miasto tragiczna w skutkach powódź. Niewiele brakowało aby impreza nie doszła wtedy do skutku. Ostatecznie udało się ją zorganizować. W V edycji targów wzięło udział nieco ponad 60 wystawców. Wielu odstraszyła powódź.

Po zakończeniu imprezy mogliśmy przeczytać w prasie: „Tegoroczne, piąte już targi uzdrowiskowo-sanatoryjne NATURA SANAT w Polanicy były skromniejsze niż dotychczas. Nie było fajerwerków, ani hucznych zabaw. Wszyscy bowiem pamiętali lipcową powódź i jej tragiczne skutki. Pochłonęła 9 ofiar. Mimo ogromnych strat wszyscy wierzą, że za kilka miesięcy polanickie centrum znów będzie piękne. Można mieć taką nadzieję, przyglądając się, jak wielki wysiłek wkładają firmy remontowe i polanickie społeczeństwo, by przywrócić dawną świetność miasta. Polanica-Zdrój już się chyba otrząsnęła i powoli zaczyna tętnić życiem. Ostatnie targi NATURA SANAT pokazały, że nawet w bardzo trudnych warunkach i niewielkim środkami można zorganizować doskonałą imprezę. Należy podziwiać miejscowych działaczy za upór i dużą operatywność. Włodarze miasta, Konsorcjum „Turystyczna szóstka”, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich oraz biuro turystyczne Pol-Kart to firmy, które najbardziej się przyczyniły do tego, że piąte targi NATURA SANAT mimo wielu przeciwności odbyły się. Mało tego – zakończyły się pełnym sukcesem organizacyjnym.”

W trakcie trwania V edycji targów rozstrzygnięty został też ogólnopolski plebiscyt na najlepszą gminę turystyczną. Plebiscyt ten zorganizowany został przez redakcję „Sportu i Turystyki”. Wielki finał miał swoje miejsce w kawiarni „Zdrojowa” a zaszczytne pierwsze miejsce w kraju przypadło… Polanicy- Zdrój! Na drugim miejscu uplasowało się renomowane Zakopane. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ Krystyny Sienkiewicz. Tego roku polanickie targi uplasowały się na piątym miejscu w rankingu targów turystycznych.

Rok 1999 - VI Międzynarodowe Targi Uzdrowiskowo-Turystyczne NATURA SANAT zgromadziły ponad setkę wystawców. Odbywały się one tym razem pod hasłem „Wszystko dla uzdrowisk”. Mogli się więc zaprezentować na targach producenci sprzętu dla sanatoriów, szpitali uzdrowiskowych i hoteli, producenci zdrowej żywności, leków i kosmetyków.

Częścią imprezy targowej był organizowany przez Dolnośląską Kasę Chorych wielki festyn „Zdrowa Polska Jesień”. Odwiedzający targi mogli obejrzeć m.in. pokazy ratownictwa drogowego, wykonywano bezpłatnie wiele badań: poziomu cholesterolu, cukru we krwi, ciśnienia, wydolności płuc. Panie mogły poddać się bezpłatnym badaniom mammograficznym. Kto chciał mógł się zaszczepić przeciwko grypie i żółtaczce. Wszystko to uświetniały występy zespołów. Odwiedzającym zaprezentował się m.in. „Tercet egzotyczny” i Krzysztof Krawczyk.

Prestiżu targom zorganizowanym w tymże roku dodawały liczne patronaty. Wśród patronów targów wymienić należy Ministra Skarbu, Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Prezesa Urzędu Kultury fizycznej i Turystyki. Patronat targowy objęły nad imprezą Międzynarodowe Targi – Polska Sp. o.o. w Warszawie. Patronat prasowy sprawowały Polskie Radio S.A. Program I, Radio Wrocław S.A. i „Słowo Polskie”. Funkcję rzecznika prasowego pełnił w tym roku red. Ryszard Sikora.

Rok 2000 - Targi tego roku były tylko symbolicznie międzynarodowe (dwa stoiska niemieckie i jedno czeskie), ale, jak pisała prasa, były całkiem okazałe i bardzo różnorodne w charakterze. Terenem targowym stał się też tego roku polanicki deptak. W targach wzięło udział nieco ponad 80 wystawców, może nieco mniej niż w latach ubiegłych, ale wzbogaciły się one o dwie imprezy towarzyszące.

Jedną z nich był festyn „Zdrowej Polskiej Jesieni” organizowany przez Dolnoślaską Kasę Chorych, a drugą „Gastro Salon” zorganizowany przrez Poznańską Agencję Targową „In Expo Tur”. Na deptaku wyrosły stanowiska placówek medycznych, w których można było bezpłatnie bądź za symboliczną odpłatnością dokonać wielu badań. Odcinek parkowej alei między pijalnią a sanatorium „Wielka Pieniawa” wypełnił okazały, bardzo funkcjonalny pawilon, na terenie którego znalazły się stoiska firm oferujących różnorodne wyposażenie hoteli i placówek gastronomicznych. Częścią targów było seminarium z udziałem przedstawicieli 17 Kas Chorych, reprezentantów uzdrowisk i delegacji Ministerstwa Zdrowia.

Jak zwykle w targach uczestniczyli przedstawiciele mediów. W konferencji prasowej wzięli udział m.in. reprezentanci zagranicznych agencji kończący swój reporterski zwiad po Ziemi Kłodzkiej.

Targową rewelacja okazał się tego roku występ zespołu „Śląsk”. Przybył on do Polanicy w 110-osobowym składzie, przywożąc ze sobą ponad 5 ton strojów. Na zainstalowanej na nowej części deptaka scenie zaprezentował się w dwugodzinnym programie. Cały deptak po jednej i drugiej stronie wypełniały tłumy widzów. Występ zespołu na niewielkiej jak na jego potrzeby scenie był dla artystów swoistym wyzwaniem. Jak wyznał mi później dyrektor artystyczny zespołu Jerzy Wójcik, można było zgłosić z powodzeniem imprezę w księdze rekordów Guinnessa. Oprócz występu „Śląska” wydarzeniem, szczególnie dla młodzieży, był występ Shazzy.

Warto odnotować, że w konkursie na najładniejsze stoisko targowe i najciekawszą ekspozycję zwyciężyło niemieckie miasto Lingen, zaprzyjaźnione z Polanicą. Dużym zainteresowaniem cieszył się też mecz piłki nożnej Aktorzy – Znani Dolnoślązacy, który przerwała ulewa.

Rok 2001 – Targi w tym roku zaplanowano na dni 7-9 września. Nie zmienili się główni patroni targów. Patronat medialny nad targami objęła Telewizja Wrocław, Polskie Radio Wrocław, „Poznaj Świat”, „Gazeta Zdrojowa” (redagowana przez Zbyszka Franczukowskiego), „Gazeta Wrocławska” oraz „Wiadomości Turystyczne”.

Podobnie jak i przed rokiem w imprezie wzięło udział 80 wystawców. Targi odbyły się przy współpracy Dolnośląskiej Regionalnej Kasy Chorych. Na targach po raz kolejny rozstrzygnięta została rywalizacja w ogólnopolskim konkursie na „Najpopularniejszą Miejscowość turystyczną 2001”.Tym razem pierwsze miejsce przypadło Kołobrzegowi i Dusznikom-Zdrój. W gronie 20. wyróżnionych gmin znalazła się także Polanica.

Z wydarzeń artystycznych odnotować należy spektakl Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego W.P. „Best of Brodway” w reżyserii Jerzego Gruzy.

Rok 2002 – Kryzys ekonomiczny w kraju, zastój w interesach spowodował, że kolejna dziewiąta edycja targów aż do połowy sierpnia stała pod znakiem zapytania. Na szczęście w ostatniej dekadzie sierpnia potwierdzonych zostało wiele zgłoszeń. Łącznie do udziału w imprezie zgłosiło się 86 wystawców, a jeśli do tego dodać włączony w imprezę targową Tour-Gastro-Hotel z 27 stoiskami wystawowymi, zorganizowany przez Poznańską Agencję Handlową „Inexpo” było to sporo, porównując z targami z lat ubiegłych. Nowością na targach było pojawienie się touroperatorów z Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Mocną stroną targów w 2002 r. był atrakcyjny program artystyczny. Odwiedzający targi mogli m.in. obejrzeć huculski zespól Czeremosz z Czarnogóry, a gwoździem programu był występ pekińskiego zespołu China Kola Mine Art Trup. Na scenie można było obejrzeć egzotykę Wschodu i aktorski perfekcjonizm. Serca publiczności podbili Chińczycy prezentując nasz rodzimy repertuar, śpiewając „Kukułeczkę” i „Szła dzieweczka do laseczka”. Występ zakończył, jak zwykle, pokaz ogni sztucznych.

Podobnie jak w latach poprzednich rozstrzygnięty został plebiscyt na najlepszą gminę turystyczną w Polsce. Zwyciężyło tym razem Świnoujście. Wśród laureatów znalazła się także Polanica. Warto wspomnieć, że w trakcie trwania targów doszło do uroczystego otwarcia dumy ZUK – basenu leczniczo-rehabilitacyjnego w sanatorium „Wielka Pieniawa”. Za sprawą prezesów spółek uzdrowiskowych, prezes ZUK Jerzy Szymańczyk, miał okazję jako pierwszy zaznać kąpieli w basenie. Na przeszkodzie nie stanął mu nawet krawat i garnitur.

Epilog

Rok 2003 – Umowa pomiędzy organizatorami targów podpisana została dopiero w dniu 19 maja 2003 r. W poprzednich latach czyniono to najpóźniej w styczniu. Nieistniejące już Konsorcjum „Turystyczna Szóstka” starało się zastąpić Starostwo Powiatowe reprezentowane przez Adama Łąckiego. Już wcześniej można było zauważyć wśród organizatorów różnice zdań na temat sensu kontynuowania targów. Jerzy Terlecki, powróciwszy na urząd Burmistrza Miasta, nie krył swojej opinii, że targi wyczerpały swoją formułę i nie widzi sensu ich kontynuowania. Część widziała to inaczej i starała się ratować imprezę. Efekt był taki, że po raz pierwszy od 10 lat imprezy nie udało się przygotować na czas. Tego roku pierwszy weekend września był w Polanicy wyjątkowo spokojny.

Do tematu powrócono pod koniec 2003 r., kiedy to doszło do spotkania, w którym udział wzięli: prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich – Przemysław Trawa, Jerzy Kaczmarek – dyrektor Targów „Tour Salon” w Poznaniu, Jerzy Terlecki – burmistrz Polanicy-Zdroju, Jerzy Szymańczyk – prezes ZUK S.A., Grażyna Świtoń-Pawlicka –dyrektor Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego oraz Roman Szymański z POL-KARTU. Wynikiem tego spotkania, nie chcąc dopuścić do tego, aby targi przeszły do historii, zdecydowano o przekazaniu organizacji targów Zarządowi Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dzięki tej decyzji w dniach 3-5 września 2004 r. jubileuszowe X Targi Uzdrowiskowo-Turystyczne NATURA SANAT po raz ostatni zagościły w Polanicy. Targom towarzyszyły liczne konferencje dotyczące lecznictwa uzdrowiskowego. Zorganizowano także dzień profilaktyki zdrowotnej. Udział w nich wzięło niespełna 50 wystawców. Tym razem oprawy artystycznej zabrakło.

Choć oficjalnym organizatorem imprezy były Targi Poznańskie, cały ciężar związany z ich przygotowaniem spoczął ponownie na Biurze Usług Turystycznych POL-KART. Zarząd Międzynarodowych Targów Poznańskich doszedł do wniosku, że bezcelowym jest „ wyważanie otwartych drzwi” i postanowił zlecić ich przygotowanie firmie doskonale zorientowanej w sprawie.

I tak kończy się przygoda Polanicy-Zdroju z targami, które do dzisiaj wspomina wielu mieszkańców miasta.


/ / / / /