Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 6331771

Jan Franczuk (1944-1971)



 
Jan Franczuk (1944-1971) mieszkał w Polanicy-Zdroju i we Wrocławiu. Ukończył studia na Wydziale Geodezji Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Wspinaczkę górską zaczął uprawiać w 1963 r., systematycznie stopniując trudności dróg - świetny technicznie, silny, o wyjątkowej kondycji i niezastąpionych walorach w życiu obozowym. W 1969 r. dokonał w Tatrach czterech pierwszych przejść zimowych (m.in. Drogi Jankowskiego na Cubrynce i Motyki na Żłobistym Szczycie), latem uczestniczył w wytyczeniu nowych ...
Jan Franczuk (1944-1971) mieszkał w Polanicy-Zdroju i we Wrocławiu. Ukończył studia na Wydziale Geodezji Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Wspinaczkę górską zaczął uprawiać w 1963 r., systematycznie stopniując trudności dróg - świetny technicznie, silny, o wyjątkowej kondycji i niezastąpionych walorach w życiu obozowym. W 1969 r. dokonał w Tatrach czterech pierwszych przejść zimowych (m.in. Drogi Jankowskiego na Cubrynce i Motyki na Żłobistym Szczycie), latem uczestniczył w wytyczeniu nowych dróg skalnych na Turnię nad Polaną, Kazalnicę (kantem lewego filara i między drogami Momatiuka i Chrobaka) oraz Galerię Gankową. Również na ten rok przypadł jego debiut alpejski, zaświadczony dwiema nowymi drogami na Aiguille de l'Eboulement. W 1970 r. uczestniczył w radziecko-polskiej wyprawie w Pamiro-Ałtaj i Pamir, gdzie na Szczycie Lenina ustanowił życiowy rekord wysokości (7134 m). Zginął 28 lipca 1971 r. w szczelinie lodowej obok obozu III podczas zakończonej sukcesem polskiej wyprawy na Kunyang Chhish (7852 m) w paśmie Hispar Muztagh (Karakorum), prowadzonej przez Andrzeja Zawadę. Szczyt (21 na Ziemi pod względem wysokości i 26 pod względem wybitności) do chwili obecnej zdobyty został tylko dwukrotnie, przy sześciu podejmowanych próbach.
W wyprawie na Kunyang Chhish uczestniczyli: Eugeniusz Chrobak, Krzysztof Cielecki, Jan Franczuk (odpowiedzialny za pomiary topograficzne), Andrzej Galiński, Andrzej Heinrich, Bogdan Jankowski, Andrzej Kuś, Jerzy Michalski, Jacek Poręba, Jan Stryczyński, Ryszard Szafirski, Andrzej Zawada, Stanisław Zierhoffer. Dzieje wyprawy z 1971 r., podczas której zginął Jan Franczuk, opisuje książka Ostatni atak na Kunyang Chhish (J. Nyka, A. Paczkowski, A. Zawada; Sport i Turystyka, 1973).
Pokaż więcej Pokaż mniej