Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Kościół pomocniczy Matki Bożej Bolesnej, al. NMP, Nowa Ruda
Keco: Rzeczywiście. Dzięki za wyłapanie.
1957 - Powódź, ul. Wolności, Szczytna
Tomen: Taka drobnostka, w nazwie obiektu jest brak spacji między "Wolności" a myślnikiem i dodatkowo do kasacji spacja między "Nadrzeczna" a nawiasem.
Kładka II (Kamienny Potok/ul. Wolności - ul. Nadrzeczna), ul. Wolności, Szczytna
Tomen: Taka drobnostka, w nazwie obiektu jest brak spacji między "Wolności" a myślnikiem i dodatkowo do kasacji spacja między "Nadrzeczna" a nawiasem.
Zdjęcia niezidentyfikowane, Międzylesie
Zbigniew Franczukowski (bynio): Niestety nie :(
Most drogowy VIII (Kamienny Potok /ul.Wolnosci- ul.Nadrzeczna ), ul. Wolności, Szczytna
Termit: OK słuszna uwaga dzieki, rozpędziłem się z tymi mostami do Wolności i nie zdążyłem edytować bo pilna sprawa wyskoczyła. Pozdrawiam
Dom nr 19 (dawny), ul. Wolności, Szczytna
Termit: Racja bo mam kilka zdjęć a tu ewidentnie widać niemiecki szyld To było w 1938 roku

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Hellrid
pavelo
Parsley
Wolwro
jawc
Popski
FM
McAron
FM
FM
FM
rajaser
Hellrid
Hellrid
McAron
Hellrid
Termit
Termit
Parsley
moose
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła


Wyników: 9  


komentarze 0
Pomnik św. Trójcy w Brzegu.
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Brzeg / pl. Zamkowy / Figura Trójcy Świętej

Dodane: 2018-03-03 22:05:40, Przez: Petroniusz°, Odsłon: 703, Ocena: 6.00 (3)

komentarze 0
Przeprawa przez Odrę między wsią Golczowice (Golschwitz, Eichenried) na lewym brzegu a wsią Stare Siołkowice (Alt Schalkowitz, Alt Schalkendorf) leżącą niecałe 3 kilometry od prawego brzegu, służyła do przeprawiania wozów/pojazdów. Na planie z roku 1869 przeprawa nazywa się Golschwitzer Fähre a na planach z 1936 i 1939 - Eichenrieder Fähre, W.F. Obecnie przeprawa nie istnieje. Za podkład posłużył Meßtischblatt.
Polska / Rzeki w Polsce Odr / Rzeka Odra 7 / Przeprawy promowe 4 / Przeprawy przez Odrę (woj. opolskie) 587,2 km / Przeprawa promowa Golczowice (nie istnieje)
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Golczowice / Mapy i plany (Golczowice)

Dodane: 2016-08-04 22:08:42, Przez: Petroniusz°, Odsłon: 1167, Ocena: 6.00 (2)

komentarze 0
Przeprawa przez Odrę między wsią Mikolin (Nikoline, Niklasfähre) na lewym brzegu a Popielowską Kolonią (Kolonie Poppelau, Klink) na prawym, służyła do przeprawiania wozów/pojazdów. Przeprawa występuje na planach z lat: 1896 i 1836. Na planie z roku 1939 przeprawy już nie ma w związku z wybudowanym ok. 350 metrów w górę rzeki mostem drogowym. Jako podkład posłużył Meßtischblatt.
Polska / Rzeki w Polsce Odr / Rzeka Odra 7 / Przeprawy promowe 4 / Przeprawy przez Odrę (woj. opolskie) 583,4 km / Przeprawa promowa Mikolin (nie istnieje)
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Mikolin / Mapy i plany (Mikolin)

Dodane: 2016-08-04 22:02:49, Przez: Petroniusz°, Odsłon: 1038, Ocena: (0)

komentarze 0
Przeprawa przez Odrę między wsią Kopanie (Koppen) na lewym brzegu a wsią Stobrawa (Stoberau) oddaloną od przeprawy i prawego brzegu o niecałe 3 kilometry, służyła do przeprawiania wozów/pojazdów. Przeprawa występuje na planach z lat: 1884, 1920 i 1937, obecnie nie istnieje. Po lewej widoczny jest stopień wodny Zwanowice. Jako podkład posłużył Meßtischblatt.
Polska / Rzeki w Polsce Odr / Rzeka Odra 7 / Przeprawy promowe 4 / Przeprawy przez Odrę (woj. opolskie) 576,0 km / Przeprawa promowa Kopanie (nie istnieje)
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Zwanowice / Stopień wodny Zwanowice
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Kopanie / Mapy i plany (Kopanie)

Dodane: 2016-08-04 21:40:30, Przez: Petroniusz°, Odsłon: 2051, Ocena: (0)

komentarze 0
Nagrobek Grafa (hrabiego) Gesslera w kościele św. Mikołaja w Brzegu. Projektantem był Carl Gotthard Langhans.
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Brzeg / pl. Kościelny 1 / Kościół św. Mikołaja / Wnętrze kościoła / Pomnik nagrobny Grafa Gesslera

Dodane: 2016-06-21 23:12:21, Przez: Petroniusz°, Odsłon: 862, Ocena: 6.00 (5)

komentarze 3
Grodzisko stożkowe z X-XII wieku, otoczone fosą, znajdowało się na zachód od ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry i na północ od przysiółka Zawadno. Na terenie dawnego grodziska w czasie badań archeologicznych odkryto skorupy naczyń. Według niektórych źródeł grodzisko to domniemane miejsce, w którym chronili się joannici w niespokojnych dla nich czasach. Krótko po wojnie na terenie grodziska znajdowały się resztki ceglanej budowli (z czasów późniejszych niż grodzisko). W pobliżu grodziska rośnie dąb szypułkowy o średnicy 450 cm (nie został uznany za pomnik przyrody). Na wklejce skan terenu w technologii Lidar.
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Wronów / Zawadno / Grodzisko (Zawadno)
Polska / Rzeki w Polsce Odr / Rzeka Odra 4 / Stopnie wodne (śluzy, jazy) 579,5 km / Stopień wodny Ujście Nysy

Dodane: 2016-04-04 21:26:08, Przez: Petroniusz°, Odsłon: 2783, Ocena: 6.00 (8)

komentarze 0
Dawne stożkowe grodzisko średniowieczne znajduje się na północ od wsi Różyna w powiecie brzeskim. Średnica grodziska u podstawy to około 22 metry, średnia szerokość otaczającej go fosy to 6 m (dane wyliczone na podstawie widoku Lidar na stronie www.geoportal.gov.pl). Wejście na teren grodziska znajdowało się od strony wschodniej. Jak podaje Wikipedia na terenie grodziska bardzo źle rośnie podszyt. Na planie dodałem dwie wklejki z grodziskiem: współczesny widok satelitarny Lidar i plan z roku 1932.
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Różyna / Grodzisko (Różyna)
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Różyna / Mapy i plany (Różyna)

Dodane: 2016-04-04 21:22:15, Przez: Petroniusz°, Odsłon: 1619, Ocena: 6.00 (1)

komentarze 3
Teren w okolicy wsi Lipki, między Brzegiem a Oławą, zeskanowany w technologii Lidar. Główne obiekty, które chcę przedstawić pokolorowałem na pomarańczowo. Górna część planu przedstawia Grodzisko Ryczyńskie, na które składały się: duże pierścieniowate grodzisko (nazwane Dużym Ryczynem) o owalnym kształcie, mały gród stożkowy (Mały Ryczyn), tzw. czatownia oraz nie zaznaczone tutaj trzy osady przygrodowe (leżące na północny wschód i na zachód od Dużego Ryczyna) i cmentarzysko (leżące na południowy wschód od Ryczyna Małego). Sprawą dyskusyjną jest położenie świątyni wzmiankowanej już w roku 1149, która odegrała zapewne znaczną rolę w chrystianizacji Polski. Badania archeologiczne wykazały, że świątynia znajdowała się poza grodami chociaż otwarte jest pytanie dlaczego nie wewnątrz Dużego Ryczyna. Na górnym planie niebieskim kolorem oznaczyłem jeszcze starorzecze Odry aby podkreślić, że pierwotnie gród leżał nad samym jej brzegiem (dzisiaj, po regulacjach rzeki w przeszłości, jest od niego oddalony o ok. 890 metrów).

Dolny plan przedstawia położone na lewym brzegu Odry grodzisko pomocnicze. Pełniło ono wobec grodów na prawym brzegu Odry trzy funkcje pomocnicze - strategiczną (obronną), zaopatrzeniową oraz gospodarczą (znaleziono tam ślady warsztatów metalurgicznych).

Jeszcze słowo o wklejkach zamieszczonych przy lewej krawędzi. Górna, o orientacji południowej, to fragment mapy sporządzonej przez niemieckiego pedagoga i kartografa z Wrocławia (ur. 1516, zm. 1574) Martina Helwiga, na której w centralnym punkcie widać Ryczyn. Dolna to mapa Śląska z 1645 (sporządzona w oparciu o materiały Helwiga?) z widocznym centralnie Ryczynem (Ritschen).
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Lipki / Grodzisko Ryczyńskie (Lipki)
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Lipki / Grodzisko pomocnicze (Lipki)

Dodane: 2016-03-29 23:51:26, Przez: Petroniusz°, Odsłon: 3918, Ocena: 6.00 (5)

komentarze 0
Fragment Meßtischblattu z roku 1930 z zaznaczoną niebieskim kółkiem dawną przeprawą promową w okolicy wsi Lipki. Od tej przeprawy wszystko się zaczęło. Wszystko czyli próby odpowiedzi na pytanie co to za tajemnicze Burgwall-e (pokolorowałem je na pomarańczowo) położone po obu stronach Odry skrywa ten niepozorny fragment mapy. Rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Tyle mamy wspaniałych zabytków i historycznych miejsc a tak mało się nimi chwalimy. O grodziskach krótko opowiedziałem w opisach obiektów i , pod tym drugim adresem zamieściłem też linki do różnych artykułów (nie wyczerpują w pełni tematu, sporo literatury, również przedwojennej niemieckiej, podpowiada zapodany ostatnio przez Rafała atlas grodzisk wczesnośredniowiecznych ). Niemal centralne miejsce planu to stopień wodny Lipki ze śluzą (Lindener Schleuse) i jazem (Nadelwehr).
Polska / Rzeki w Polsce Odr / Rzeka Odra 7 / Przeprawy promowe 4 / Przeprawy przez Odrę (woj. opolskie) 551,7 km / Przeprawa promowa Lipki (nie istnieje)
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Lipki / Grodzisko Ryczyńskie (Lipki)
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Lipki / Grodzisko pomocnicze (Lipki)
Polska / Rzeki w Polsce Odr / Rzeka Odra 4 / Stopnie wodne (śluzy, jazy) 553,4 km / Stopień wodny Lipki
Polska / Województwo opolskie / Powiat brzeski / Lipki / Mapy i plany (Lipki)

Dodane: 2016-03-29 23:24:05, Przez: Petroniusz°, Odsłon: 3154, Ocena: 6.00 (2)